кількість переглядів сторінки

Хлопці 10 кл матеріали уроків


РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»
для учнів 10 класу
Тема: Загальна будова пневматичної гвинтівки та її характеристика
Мета: Ознайомити учнів з класифікацією пневматичних гвинтівок, загальною будовою гвинтівок ІЖ-38 та призначення основних механізмів і деталей; видами та будовою куль.
План
І. Організація учнів класу.
Шикування класу. Перевірка присутніх на уроці (доповідає командир класу).
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальних досягнень.
Вступне слово вчителя, перевірка знань учнів, набутих на попередніх уроках. Перевірку вчитель проводить за допомогою опитування.
ІІІ. Мотивація теми та завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Обговоріть, яке основне призначення пневматичної  гвинтівки.
Пневматична гвинтівка — це зброя, призначена для ураження цілі на віддалі кулею, що приводиться в рух енергією стиснутих газів або повітрям.
Пневматичною зброєю називають різновид стрілецької, у якому для добутку пострілу використається газ, що перебуває під тиском. «Пневматичний» – слово грецького походження й позначає «подих», «вітер».
Пневматична зброя на сьогоднішній день в основному застосовується для розважальної й спортивної стрілянини, а також для полювання на дрібних звірів і птахів, так що його потужність невелика. Хоча, у теорії, меж потужності в пневматичної зброї немає. Пневматична зброя відомо з давніх часів, приміром, пневматичні гвинтівки використовувались людством ще з одинадцятого століття. Причому в ті часи вважалися бойовою зброєю. І по сьогоднішній день серед всіх аматорів стрілянини цей вид зброї користується великою популярністю.
Найпоширенішою пневматичні гвинтівки калібру 4,5 мм, до того ж, в Україні згідно законодавства, для придбання цих гвинтівок не потрібні спеціальний дозвіл і реєстрація. В основному, них купляють для розважальної стрілянини й тренувань.
Типи пневматичних гвинтівок:
  • газобалонного типу – вони стріляють за рахунок балонів з вуглекислим газом (CO2). Такий вид зброї найбільше підходять аматорами стрілянини для розваги й полювання.
  • пружинно-поршневі гвинтівки – в неї є потужна пружина, що розтискається при пострілі й виштовхує повітря, що надає руху кулі.
  • мультикомпресіонні гвинтівки – у яких треба зробити трохи качків важелем для накачування повітря в балон перед пострілом.
  • компресійні гвинтівки PCP( накачують попередньо насосом високого тиску). Із всіх видів вони вважаються найбільш підходящими для полювання. Правда, вартість їх висока.
    • гвинтівки для розваг і тренувань;
    • спортивні гвинтівки;
    • зброя для полювання.
      • Зведення здійснюється «переломом» ствола, рухом донизу-назад-уперед-догори…;
      • При зведенні відкривається казенний зріз ствола для ручного заряджання кулі;
      • Має блокування від випадкового пострілу в момент зведення при не повністю замкненому каналі ствола.
Мультикомпресіонні гвинтівки можна розбити на два додаткових підкласи, які варіюються в залежності від того, чи є в гвинтівці регулятори тиску, які дозволяють рівномірно і економічно витрачати запас повітря, роблячи все постріли однаковими по потужності. У разі якщо такого регулятора немає, то постріли,які йдуть останніми, будуть трохи слабше перше, що так чи інакше негативно позначиться на дальності і точності стрілянини.
По своєму призначенню пневматичні гвинтівки ділять на:
Гвинтівки першої групи гарні тим, що по своїй потужності вони не можуть заподіяти серйозного збитку людському здоров'ю, тому їх можна здобувати всім аматорам постріляти в дружній компанії. Коштують вони порівняно недорого.
До гвинтівок для занять професійним спортом пред'являється більше вимог, тому вони відповідно, потужнішій коштують дорожче.
Пневматичні гвинтівки, призначені для полювання на дрібну дичину, можуть мати калібр до 6, 35 мм. Причому для їхнього придбання вже потрібно дозвіл або спеціальна ліцензія. Правда, дійсні аматори полювання все-таки, як правило, віддають перевагу вогнепальній зброї.
Сьогодні вибір пневматичної зброї в нашій країні досить велика і його популярність росте. Тому є кілька причин. Основна з них – це можливість вправи в стрілянині при відсутності спеціального тиру продовж року.
Пневматична гвинтівка пружинно-компресійного типу, належить до наймасовіших моделей: до сьогодні випущено близько 2,2 млн одиниць. Відрізняється простотою й високою надійністю.
Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка моделі ІЖ-38 обладнана нарізним сталевим стволом. Для стрільби з неї використовуються лише свинцеві кулі. Гвинтівка ІЖ-38 призначена для початкового навчання із стрільби та тренування стрільців.
Пневматична гвинтівка ІЖ-38 (загальний вигляд)



Відкритий приціл — з мікрометричним регулюванням за горизонталлю й вертикаллю і змінюваною довжиною прицільної лінії. Є автоматичний запобіжник, блокувальний спусковий гачок. Мушка закрита (нерухома), положення цілика регулюється за вертикаллю й горизонталлю мікрометричними гвинтами. Регулюється довжина прицільної лінії.
Загальна будова гвинтівки ІЖ-38 і призначення основних механізмів і деталей.
Ствол – призначений для спрямування польоту кулі.
Ствольна коробка – призначена для розміщення пневматичного насосу і спускового механізму.
Спусковим механізмом – здійснюють спуск пружини з бойового зводу.
Прицільний пристрій – служить для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання.
Ложе – з'єднує усі частини гвинтівки, слугує для зручності при стрільбі: має приклад, шийку, цівку.

Будова пневматичної гвинтівки ИЖ-38:
1 - ствол; 2 - приціл; 3 - вісь ствола; 4 - прокладка ствола; 5 - ствольна коробка; 6 - поршень; 7 - бойова пружина; 8 - колодка спускового механизму; 9 - штіфт колодки; 10 - ложа; 11 - гвинт ложи задній; 12 - гачок спусковий; 13 - шептало; 14 -- важель блокировки;15 - важель взводу; 17 - манжета; 18 - шарнир; 19 - клин; 20 - ригель; 21 -- пружина ригеля; 22 - вісь шарнира; 23 - мушка.
ТАКТИКО - ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Калібр, мм
4,5
Початкова швидкість кулі, м/с
до 110
Вага, кг
2,8
Довжина, мм
1050
Довжина ствола, мм
450
Матеріал прикладу
пластик
Будова набоїв. Кульки.
Для стрільби з пневматичної гвинтівки використовуються свинцеві кулі калібру 4,5 мм.
За конструкцією вони бувають:
«Гостроносими» – у них найбільш полога траєкторія, завдяки малому коефіцієнту лобового опору, гарна проникність і зупинний ефект. Пулька всередині порожня, зроблена з м'якого свинцю, завдяки чому добре плющится і всю кінетичну енергію віддає цілі, а не забирає із собою, пройшовши навиліт.
Сферичні із залитим носиком – вони більш точні. Точність у них трохи вище, але плющаться вони гірше «гостроносих» і, як наслідок, зупиняюча сила у них менше.
Коли в процесі тривалої та інтенсивної експлуатації гвинтівки потужність починає знижуватися (на жаль, цей процес неминучий, адже навіть алмаз і той з часом стирається), то треба міняти не тільки пружину, але і манжету.
Заряджання пневматичної гвинтівки виконують так:
Дульна енергія. Як правило, цей показник вимірюється в джоулях. Під цим визначенням мається на увазі кінетична енергія, яку має боєприпас на виході зі ствола. Цей параметр стоїть на першому місці за важливістю аж ніяк не просто так, а в силу того, що він надає прямий вплив на те, якою дальністю і точністю стрільби буде мати пневматична гвинтівка, а також саме він стає вирішальним у юридичних питаннях, пов’язаних з цим видом зброї. На основі характеристики дуловій енергії гвинтівки розбиваються на спортивні та мисливські. І, якщо першу може придбати практично будь-який бажаючий, то мисливську гвинтівку вам продадуть лише за наявності відповідної у вас ліцензії. Більш того, мисливська рушниця підлягає обов’язковій реєстрації.
Необхідно пам'ятати, що зброю можна заряджати тільки на лінії вогню після команди керівника «Заряджай!». Кульки видаються за розпорядженням керівника стрільби лише на лінії вогню. Якщо результати влучання перевіряються після кожного пострілу, то видають лише по одній кульки.

V. Підсумки уроку. Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §15 , стор.101 – 102, підібрати матеріал щодо використання різних видів гвинтівок у Збройних Силах.

Немає коментарів:

Дописати коментар